STANDARD

 NEWS

ABOUT US

OUR MALES

OUR FEMALES

LITTERS

PUPPIES

CHAMPIONS

IN MEMORIAM

SHOWS

CONTACT

SHOWS in year 2011

06.11.2011 INTERNATIONAL DOG SHOW in PRAGUE

Judge: Jaroslav Matyas, Slovakia

CLASSES

NAME OF DOG - DATE OF BIRTH - PARENTS

RESULTS

 

puppy class males

Bongo Tornádo Erben    *13.2.2011

(Quanto Tornádo Erben x Playa Dorada Tornádo Erben)

Very Promising 1

intermediate class males

Vacceo de Fuente Mimbre    *20.6.2010

(Canonero de Fuente Mimbre x Quintana de Fuente Mimbre)

Excellent 1, CAC

open class males

Amon Esem    *25.8.2009

(Rodo de Valdejera x Envy Lu Dareva)

Excellent 1, CAC

champion class males

Anuler Alano    *18.10.2008

(Elton z Kraje Sokolu x Anais Rio Rita)

Excellent 1, CAC, CACIB, BOB

champion class males

Quanto Tornádo Erben    *5.8.2008

(Nilo de Campollano x Eleonore Lu Dareva)

Excellent 2, res.CAC, res.CACIB

baby class females

Avion Via Sabebe    *8.5.2011

(Andreas Samael x Daphne z Polabských Blat)

Very Promising 1

puppy class females

Raya Oscura Mastibe    *5.5.2011

(Anuler Alano x Jenny Mastibe)

Very Promising 1

junior class females

Zarah Tornádo Erben    *21.8.2010

(Quanto Tornádo Erben x Roxana Tornádo Erben)

Excellent 1, CAJC, BOJ

intermediate class females

Xara Grace Tornádo Erben    *7.5.2010

(Quanto Tornádo Erben x Florita Mája Tornado Erben)

Excellent 1, CAC

intermediate class females

Qwendy Mastibe    *28.6.2010

(Astone del Dharmapuri  x Goya Mastibe)

Excellent 2, res. CAC

open class females

Daphne z Polabských Blat    *14.5.2009

(Freon z Kraje sokolu x Abbigail z Polabských Blat)

Excellent 1, CAC, CACIB

open class females

Amina z Bubákova    *2.10.2009

(Rodo de Valdejera x Allivia z Polabských Blat)

Excellent 2, res.CAC

champion class females

Desire z Polabských Blat    *14.5.2009

(Freon z Kraje sokolu x Abbigail z Polabských Blat)

Excellent 1, CAC, res.CACIB

 


23.10.2011 INTERNATIONAL DOG SHOW in POZNAN, Poland

Judge: Otakar Vondrous, CZ

CLASSES

NAME OF DOG - DATE OF BIRTH - PARENTS

RESULTS

 

open class males

Nando Fre-Su    *2.3.2010

(Sanson del Dharmapuri x Rica Fre-Su)

Excellent 1, CWC, CACIB, Winner of Poland, BOB

open class males

Eldorado Ludareva    *5.10.2006

(Druso de la Aljabara x Franchesca Mastibe)

absent

 

baby  class females

Raya Oscura Mastibe    *5.5.2011

(Anuler Alano x Jenny Mastibe)

Very Promising 1

baby class females

Juvita Lu Dareva    *22.6.2011

(Lucero Mastibe x Evita Lu dareva)

Very Promising 2

intermediate class females

Qwendy Mastibe    *28.6.2010

(Astone del Dharmapuri  x Goya Mastibe)

Excellent 1, CAC, CACIB, Winner of Poland

open class females

Atena Esem    *25.8.2009

(Rodo de Valdejera x Envy Lu Dareva)

Excellent 1, CWC, Res.CACIB

open class females

Astina Esem    *25.8.2009

(Rodo de Valdejera x Envy Lu Dareva)

absent

 

09.10.2011 INTERNATIONAL DOG SHOW in CESKE BUDEJOVICE, CZ

Judge: Leos Jancik, CZ

CLASSES

NAME OF DOG - DATE OF BIRTH - PARENTS

RESULTS

 

junior class males

Vacceo de Fuente Mimbre    *20.6.2010

(Canonero de Fuente Mimbre x Quintana de Fuente Mimbre)

Excellent 1, CAJC, BOJ

baby class females

Raya Oscura Mastibe    *5.5.2011

(Anuler Alano x Jenny Mastibe)

Very Promising 1

intermediate class females

Qwendy Mastibe    *28.6.2010

(Astone del Dharmapuri  x Goya Mastibe)

Excellent 1, CAC, CACIB, BOB, 2.BIG

open class females

Umberta Lili Tornádo Erben    *6.8.2009

(Ugo del Dharmapuri x Lois Tornádo Erben)

Excellent 1, CAC, Res.CACIB

open class females

Aime Abertura    *11.3.2010

(Aragon vom Eisinger Land x Holly Mastibe)

Excellent 2, Res.CAC


08.07.2011 CHAMPIONSHIP OF FRANCE in PARIS

Judge: M. Pocas Joao Vasco, Portugal

Photo Gallery HERE

CLASSES

NAME OF DOG - DATE OF BIRTH - PARENTS

RESULTS

 

intermediate class males

Motley House Yuvelir Dushi    *17.11.2009

(Motley House Lays Gold Show Asso x Rint Valeri Vanessa)

Excellent 1

intermediate class males

Mambo de el Agostadero    *16.12.2009

(Emir de Jusiante x Uma Thurman de el Agostadero)

Excellent 2

open class males

Dark Angel de la Montee du Col    *1.1.2008

(Basto del Grande Creta Lago x U´bartda)

Excellent 1, CACS

open class males

Wilki de Bao la Madera    *22.4.2008

(Caton x Encina de Bao la Madera)

Excellent 2, R.CACS

open class males

Faust de Kerbillio    *12.3.2010

(Akiles de Hazas de Cesto x Comete)

Excellent 3

open class males

Aquiles    *20.2.2009

(Egipcio de Montes del Pardo x Bartola de Montes del Pardo)

Excellent 4

open class males

Joselito Mastibe    *20.12.2007

(Basil Mastifland x Goya Mastibe)

Excellent

open class males

Cesar    *12.9.2007

(Algarrobo x Vaguera du Chemin des Puits Tornants)

Good

open class males

Anuler Alano    *18.10.2008

(Elton z Kraje Sokolu x Anais Rio Rita)

absent

 

champion class males

Motley House Lays Gold Show Asso    *29.9.2007

(Rint Valeri Asso for Motleyhouse x Motley House Hali Gali)

Excellent 1, Best male

champion class males

Severo de Filandon    *20.11.2009

(Surco de Fuente Mimbre x Luna de Filandon)

Excellent 2

champion class males

Corso de Hazas de Cesto    *6.12.2007

(Fernando de Valdejera x Amanda de Hazas de Cesto)

Excellent 3

junior class males

Brutus    *28.2.2010

(Pluton del Alexpar x Bartola de Montes del Pardo)

Excellent 1

puppy class males

Drenko de Filandon    *10.11.2010

(Ringo de Reciecho x Duquesa)

Very Promising

intermediate class females

Motley House Abis Delight Ice    *29.1.2010

(Motley House Lays Gold Show Asso x Rint Valeri Vivien)

Excellent 1

intermediate class females

Falbala de Kerbillio    *12.3.2010

(Akiles de Hazas de Cesto x Comete)

Excellent 2

intermediate class females

Fanny de Kerbillio    *12.3.2010

(Akiles de Hazas de Cesto x Comete)

Excellent 3

intermediate class females

Manchas de los Piscardos    *27.7.2009

(Daman x Alma de los Piscardos)

Excellent 4

open class females

Bellosa    *30.3.2009

(Egypcio de Montes del Pardo x Bartola de Montes Corrales)

Excellent 1, CACS, Best female, BOB

open class females

Dolly de la Montee du Col    *1.1.2008

(Basto del Grande Creta Lago x U´barda)

Excellent 2, R.CACS

open class females

Flores de Kerbillio    *12.3.2010

(Akiles de Hazas de Cesto x Comete)

Excellent 3

junior class females

Qwendy Mastibe    *28.6.2010

(Astone del Dharmapuri x Goya Mastibe)

Excellent 1, BOB Junior

junior class females

Fortaleza de Hazas de Cesto    *5.5.2010

(Fernando de Valdejera x Kira de Hazas de Cesto)

Excellent 2

puppy class females

Ankara de Puerto Canencia    *1.12.2010

(Barco de Montes del Pardo x Loba de los Piscardos)

Very Promising, BOB Puppy

 

 


07.07.2011 WORLD DOG SHOW in PARIS, France

Judge: M. Thevenon Benoît, France

Photo Gallery HERE

CLASSES

NAME OF DOG - DATE OF BIRTH - PARENTS

RESULTS

 

intermediate class males

Motley House Yuvelir Dushi    *17.11.2009

(Motley House Lays Gold Show Asso x Rint Valeri Vanessa)

Excellent 1, R.CACS

intermediate class males

Cueto de Tierra de Orbigo    *25.10.2009

(Aquiles de Tierra de Orbigo x Bimba de Tierra de Orbigo)

Excellent 2

intermediate class males

Mambo de el Agostadero    *16.12.2009

(Emir de Jusiante x Uma Thurman de el Agostadero)

Excellent 3

intermediate class males

Motley House Yumal    *17.11.2009

(Motley House Lays Gold Show Asso x Rint Valeri Vanessa)

absent

 

open class males

Bostom de Tierra de Orbigo    *1.1.2008

(Sargon de Filandon x Rea de Cueto Negro)

Excellent 1, CACS

open class males

Dark Angel de la Montee du Col    *1.1.2008

(Basto del Grande Creta Lago x U´bartda)

Excellent 2

open class males

Tango de Filandon    *4.8.2009

(Ronco de Reciecho x Duquesa)

Excellent 3

open class males

Faust de Kerbillio    *12.3.2010

(Akiles de Hazas de Cesto x Comete)

Excellent 4

open class males

Aquiles    *20.2.2009

(Egipcio de Montes del Pardo x Bartola de Montes del Pardo)

 Excellent

open class males

Balak de Tierra de Orbigo    *1.1.2008

(Sargon de Filandon x Rea de Cueto Negro)

Excellent

open class males

Roco de Autocan    *2.9.2008

(Chico de Autocan x Bella de Autocan)

Excellent

open class males

Wilki de Bao la Madera    *22.4.2008

(Caton x Encina de Bao la Madera)

Excellent

open class males

Colom de Tierra de Orbigo    *16.9.2009

(Zamarro de Buxionte x Ares de Cueto Negro)

Very Good

open class males

Coyak de Tierra de Orbigo    *16.11.2009

(Bostom de Tierra de Orbigo x Alma de Tierra de Orbigo)

Very Good

open class males

Joselito Mastibe    *20.12.2007

(Basil Mastifland x Goya Mastibe)

Very Good

open class males

Anuler Alano    *18.10.2008

(Elton z Kraje Sokolu x Anais Rio Rita)

absent

 

open class males

Trabuco Valle del Pisuena    *12.3.2009

(Sion de la Aljabara x Siena de Trashumancia)

absent

 

champion class males

Quanto Tornádo Erben    *5.8.2008

(Nilo de Campollano x Eleonore Lu Dareva)

Excellent 1, CACIB, World Winner

champion class males

Motley House Lays Gold Show Asso    *29.9.2007

(Rint Valeri Asso for Motleyhouse x Motley House Hali Gali)

Excellent 2, R.CACIB

champion class males

Corso de Hazas de Cesto    *6.12.2007

(Fernando de Valdejera x Amanda de Hazas de Cesto)

Excellent 3

champion class males

Severo de Filandon    *20.11.2009

(Surco de Fuente Mimbre x Luna de Filandon)

Excellent

junior class males

Brutus    *28.2.2010

(Pluton del Alexpar x Bartola de Montes del Pardo)

Excellent 1, BOB Junior, Junior World Winner

junior class males

Ydalgo Leon Tornádo Erben    *17.8.2010

(Brutus del Dharmapuri x Sofia Sol Tornádo Erben)

Excellent 2

junior class males

Apolo de Cerro del Viento    *17.4.2010

(Granero del Macarenu x Lana de Cerro del Viento)

Excellent 3

junior class males

Califa Valle del Pisuena    *15.1.2010

(Castano de Bao la Madera x Yedra Valle del Pisuena)

Excellent 4

junior class males

Dali de la Aljabara    *21.2.2010

(Bruno de las Canadas x Ulia de la Aljabara)

absent

 

puppy class males

Drenko de Filandon    *10.11.2010

(Ringo de Reciecho x Duquesa)

Very Promising

intermediate class females

Motley House Abis Delight Ice    *29.1.2010

(Motley House Lays Gold Show Asso x Rint Valeri Vivien)

Excellent 1

intermediate class females

Falbala de Kerbillio    *12.3.2010

(Akiles de Hazas de Cesto x Comete)

Excellent 2

intermediate class females

Manchas de los Piscardos    *27.7.2009

(Daman x Alma de los Piscardos)

Excellent 3

intermediate class females

Fanny de Kerbillio    *12.3.2010

(Akiles de Hazas de Cesto x Comete)

Excellent 4

open class females

Chiqui    *15.1.2009

(Neron de los Zumbos x Babiana de Arroyo de la Pastora)

Excellent 1, CACS, CACIB, World Winner, BOB

open class females

Brenda de Filandon    *4.6.2009

(Duque de Reciecho x Brisa de Filandon)

Excellent 2, R.CACS

open class females

Agata de Tierra de Orbigo    *5.12.2007

(Zamarro de Buxionte x Ares de Cueto Negro)

Excellent 3

open class females

Dolly de la Montee du Col    *1.1.2008

(Basto del Grande Creta Lago x U´barda)

Excellent 4

open class females

Desire z Polabských Blat    *14.5.2009

(Freon z Kraje sokolu x Abbigail z Polabských Blat)

Excellent

open class females

Bellosa    *30.3.2009

(Egypcio de Montes del Pardo x Bartola de Montes Corrales)

Excellent

open class females

Bimba de Autocan    *1.1.2008

(Chico de Autocan x Ofelia de Autocan)

Excellent

open class females

Bimba de Tierra de Orbigo    *18.2.2008

(Sargon de Filandon x Rea de Cueto Negro)

Excellent

open class females

Ceres de Tierra de Orbigo    *18.2.2009

(Sargon de Filandon x Rea de Cueto Negro)

Excellent

open class females

Flores de Kerbillio    *12.3.2010

(Akiles de Hazas de Cesto x Comete)

Excellent

champion class females

Sofia Sol Tornádo Erben    *29.10.2008

(Druso de la Aljabara x Lois Tornádo Erben)

Excellent 1, R.CACIB

champion class females

Haya de Bao la Madera    *29.10.2006

(Sanson x Primavera de Campollano)

Excellent 2

champion class females

Brisa de Filandon    *12.7.2006

(Dumbo de Reciecho x Troya de Buxionte)

Excellent 3

champion class females

Siena de Trashumancia    *25.4.2005

(Americano de Trashumancia x Amapola de Trashumancia)

absent

 

junior class females

Qwendy Mastibe    *28.6.2010

(Astone del Dharmapuri x Goya Mastibe)

Excellent 1, Junior World Winner

junior class females

Fortaleza de Hazas de Cesto    *5.5.2010

(Fernando de Valdejera x Kira de Hazas de Cesto)

Excellent 2

junior class females

Kayla z Kraje sokolu    *18.4.2010

(Amigo Zeus Bis Mastibe x Feimi z Kraje sokolu)

Excellent 3

junior class females

Yunna Tornádo Erben    *17.8.2010

(Brutus del Dharmapuri x Sofia Sol Tornádo Erben)

Very Good

puppy class females

Ankara de Puerto Canencia    *1.12.2010

(Barco de Montes del Pardo x Loba de los Piscardos)

Very Promising

puppy class females

Duma de Tierra de Orbigo    *7.11.2010

(Sargon de Filandon x Agata de Tierra de Orbigo)

absent

 

 

 


23.01.2011 INTERNATIONAL DOG SHOW TRENCIN, SK

Judge: Dusan Kuris, Slovakia

CLASSES

NAME OF DOG - DATE OF BIRTH - PARENTS

RESULTS

 

puppy class males

Quido Mastibe    *28.6.2010

(Astone del Dharmapuri x Goya Mastibe)

Very promising 1

junior class males

Apolo de Cerro del Viento    *17.4.2010

(Granero del Macareny x Lana de Cerro del Viento)

Excellent 1, CAJC

intermediate class males

Marco Goner Mastibe    *22.2.2009

(Neron de Laciana x Goya Mastibe)

Excellent 1, CAC, Res. CACIB

open class males

Hugo Mastibe    *3.7.2006

(Druso de la Aljabara x Connie Mastibe)

Excellent 1, CAC

open class males

Casto de Torreanaz    *25.1.2009

(Nilo de Campollano x Tina de Babia)

Excellent 2

champion class males

Anuler Alano    *18.10.2008

(Elton z Kraje Sokolu x Anais Rio Rita)

Excellent 1, CAC, CACIB, BOB, 3. BIG

puppy class females

Qwendy Mastibe    *28.6.2010

(Astone del Dharmapuri x Goya Mastibe)

Very promising 1, 3. BIS PUPPY FEMALE

junior class females

Wendetta Tornádo Erben    *13.1.2010

(Aragon vom Eisinger Land x Linda Tornádo Erben)

Excellent 1, CAJC

intermediate class females

Desiré z Polabských blat    *14.5.2009

(Freon z Kraje sokolu x Abbigail z Polabských blat)

Excellent 1, CAC, Res. CACIB

open class females

Rebelle Tornádo Erben    *11.8.2008

(Caruso x Linda Tornado Erben)

Excellent 1, CAC

champion class females

Jenny Mastibe    *20.12.2007

(Basil Mastifland x Goya Mastibe)

Excellent 1, CAC, CACIB

 

 


08.01.2011 NATIONAL DOG SHOW OLOMOUC, CZ

Judge: Iuza Beradze, Georgia

CLASSES

NAME OF DOG - DATE OF BIRTH - PARENTS

RESULTS

 

junior class males

Alfonso Abertura    *11.3.2010

(Aragon vom Eisinger Land x Holly Mastibe)

Excellent 1

intermediate class males

Andreas Samael    *2.9.2009

(Aragon vom Eisinger Land x Aschley Priehrada)

Excellent 1

winner class males

Anuler Alano    *18.10.2008

(Elton z Kraje Sokolu x Anais Rio Rita)

Excellent 1, CAC, National Winner, BOB, BIG, BOD

baby class females

Ysis Tornádo Erben    *17.8.2010

(Brutus del Dharmapuri x Sofia Sol Tornádo Erben)

Very Promising 1

puppy class females

Qwendy Mastibe    *28.6.2010

(Astone del Dharmapuri x Goya Mastibe)

Very Promising 1

puppy class females

Xara Grace Tornádo Erben    *7.5.2010

(Quanto Tornádo Erben x Florita Mája Tornádo Erben)

Very Promising 2

junior class females

Aisa Abertura    *11.3.2010

(Aragon vom Eisinger Land x Holly Mastibe)

Excellent 1

junior class females

Aschley Abertura    *11.3.2010

(Aragon vom Eisinger Land x Holly Mastibe)

Excellent 2

intermediate class females

Desiré z Polabských blat    *14.5.2009

(Freon z Kraje sokolu x Abbigail z Polabských blat)

Excellent 1, CAC, National Winner

winner class females

Sofia Sol Tornádo Erben    *29.10.2008

(Druso de la Aljabara x Lois Tornádo Erben)

Excellent 1, CAC

 


Dog Shows in year 2010

Dog Shows in year 2009

Dog Shows in year 2008

Dog Shows in year 2007