STANDARD

O NÁS

NOVINKY

NAŠI PSI

NAŠE FENY

ODCHOVY

ŠTĚŇATA

ŠAMPIONI

IN MEMORIAM

VÝSTAVY

KONTAKTY

STANDARD

FCI č.91       15.10.1984

Země původu: Španělsko

Název plemene: Španělský mastin (Mastin Espanol),užívá se i název Mastin z Leonu (Mastin leones),Mastin Estremadury (Mastin Extremeno),Mastin Manchy (Mastin Manchego).

Rozšíření: celé Španělsko,zvláště hory a náhorní roviny provincií Asturie a Leon,Kantabrijského pohoří,Estremadury,a všeobecně náhorní plošiny a oblasti s rozšířeným volným chovem ovcí,s vyjímkou Pyrenejí v oblasti Aragonu a Navarry a oblasti Monegros,kde je rozšířen pyrenejský mastin.

VZHLED A POVAHA

1.Celkový popis: španělský mastin je velký,těžký,vyváženě stavěný pes mimořádných proporcí,velmi silný a svalnatý,s kompaktní kostrou,velkou hlavou a polodlouhým osrstěním.

Z milého a něžného společníka  se ve vztahu k nepřátelským šelmám a cizím osobám staví uzavřeně až nepřátelsky,zvláště používá-li se jako strážce a ochránce pozemků a stád.Jeho štěkot je drsný,hluboký a těžký a vzhledem k jeho síle nezaměnitelný.

Jedná se o mimořádně inteligentního a současně krásného psa,obě vlastnosti vyjadřuje jeho výraz.Chováním se projevuje jako sebevědomý pes,který používá svojí sílu přiměřeně,neboť si své mimořádné síly je dobře vědom.

2.Kohoutková výška: nahoru neomezená,přičemž se dává přednost větším harmonicky stavěným exemplářům. Minimální výška: psi 77 cm,feny 72 cm. Je třeba říci,že psi obvykle tyto minimální výšky silně překračují,takže psi běžně přesahují 80 cm a feny 75 cm.

3.Trup: ne zcela kvadratický,takže délka trupu překračuje kohoutkovou výšku.Požadovaným cílem je funkční harmonie proporcí v klidu i v pohybu.

4.Použití: ochrana a strážení.Přehnaně bázlivé,zbabělé,nevyrovnané nebo naopak agresivní psy je třeba vyloučit z chovu.Tato rasa je pevně spjata s volným chovem ovcí především merino,které provázel již v dobách středověkých svazů chovatelů ovcí (Mesta) a které bránil proti vlkům a jiným loupeživým šelmám všude,kam stáda táhla nebo se zdržovala na pastvě.I dnes doprovází tato rasa stáda ve volném chovu na pochodu i na domácích pastvinách.Vedle toho se dnes tito psi drží k ochraně,hlídání a obraně pozemků,osob a venkovských usedlostí.

HLAVA

1.Celkový popis: velká,silná,tvaru tupého jehlanu se širokou základnou.Poměr délky mozkovny k délce tlamy je 6:4.Při pohledu shora je celkový vzhled tlamy a lebky kvadratický a stejnoměrný bez výrazného přechodu od tlamy ke spánkům.Přiměřeně divergující linie tlamy a lebky (rozbíhají se).

2.Lebka: široká,silná,při pohledu z boku trochu klenutá,širší než delší.Výrazný týlní hrbol.

3.Stop: lehce,málo vyjádřený.

4.Tlama: při pohledu z profilu rovná.Při pohledu zezadu téměř čtvercová.,ke špičce nosu se přes i nadále impozantní šířku mírně zužuje.V žádném případě není špičatá.

5.Nosní houba: černá,vlhká,velká a široká.

6.Pysky: horní dobře překrývají spodní,dolní pysk má stejně jako koutek tlamy okraj sliznice zubatý.Sliznice musí být černé.

7.Zuby: bílé,silné a zdravé.Velké,špičaté a dobře zapadající špičáky.Silné a mohutné moláry (stoličky).Řezáky spíše malé,nůžkový skus.Plný počet premolárů (třeňových zubů).

8.Oči: v poměru k velikosti lebky malé,tvaru mandle,přednost mají tmavé,barvy lískových ořížků.Pozorný,mírný a inteligentní pohled vůči známým,velmi ostrý pohled na cizí.

9.Oční víčka: silná,černě zbarvená.Dolní víčko nechává viditelný kousek spojivky.

10.Uši: středně velké,visící,trojúhelníkové,hladké.Nasazeny nad linií očí.V klidu visí a dobře přiléhají k líci,aniž by se příliš tiskly k lebce.Při vzrušení odstávají od tváře,v zadní části horní třetiny mírně vztyčené.Nekupírované.

11.Řasy: černé stejně jako černé chlupy obočí.

KRK

Ve tvaru kužele,široký,silný,dobře osvalený,pohyblivý.Silná volná kůže.Silně vyvinutý dvojitý lalok.

TRUP

1.Celkový dojem: pravoúhlý.Silný a robustní,vykazuje enormní sílu,je ale pohyblivý a pružný.

2.Kohoutek: vyjádřený.

3.Hřbet: silný,dobře osvalený.Žebra s velkými mezižeberními mezerami,dobře klenutá,ne plochá.Poměr kohoutková výška-minimální obvod hrudníku je zhruba 3:4.Bedra dlouhá,široká a silná,ke slabinám se zužují.

4.Záď: široká a silná.K horizontále a linii hřbetu skloněná cca 45°.Výška jako v kohoutku.

5.Linie hřbetu: rovná,vodorovná i v pohybu.

6.Hruď: široká,hluboká,dobře osvalená,mohutná.Vyjádřena prsní kost.

7.Břicho a slabiny: břicho jen málo vtažené,široké slabiny,kůže na slabinách stažená dolů.

OCAS

V nasazení velmi silný,není nasazen ani příliš vysoko,ani příliš dole.Silný,ohebný a s delším osrstěním než ostatní části těla.V klidu nesen dole,lehce se dotýká hlezen,v poslední čtvrtině někdy ohnutý.V pohybu a při vzrušení nese pes ocas jako šavli,na konci zatočený,ale nikdy zcela vytočený nahoru nebo ležící na zádi.

HRUDNÍ KONČETINY

1.Celkový dojem: zcela svislé.Rovné a při pohledu zpředu rovnoběžné.Předloktí třikrát delší než nadprstí.Silné kosti se silným nadprstím.

2.Plece: šikmé,dobře osvalené,delší než předloktí.

3.Úhel lopatka -pažní kost: cca 100°

4.Úhel pažní kost -předloktí: cca 125°

5.Nadprstí: při pohledu z boku téměř rovné.Prakticky je pokračováním předloktí.Silné kosti.

6.Tlapy: kočičí tlapa,uzavřená,silné prsty,vysoké a dobře klenuté.Drápy a polštářky robustní a tvrdé.Přiměřeně vyvinutá kůže mezi prsty.

PÁNEVNÍ KONČETINY

1.Celkový dojem: silné,dobře osvalené.Při pohledu ze strany přiměřeně úhlené.Při pohledu zpředu a ze strany svislé,hlezna rovná,uzpůsobená k tomu,aby psovi poskytovala lehkost,mrštnost a eleganci při dostatečném pohybu.

2.Stehno: silné,dobře a osvalené.

3.Úhel pánev -stehno: cca 100°

4.Podkolení: dlouhé kosti,dobře osvalené,silné kosti.

5.Úhel stehno -podkolení: cca 120°

6.Hlezna: vyjádřená s dobře definovanou patou.

7.Úhel hlezna: otevřený,cca 130°

8.Tlapy: kočičí tlapky,téměř oválné.Jednoduché nebo dvojité paspárky,které se mohou amputovat.

POHYB

Především klus,harmonický,silný a rovný.Žádný mimochod.

KŮŽE

Elastická,silná,bohatá,růžová s tmavou pigmentací.Všechny sliznice černé.

OSRSTĚNÍ

Silné,husté,hrubé,polodlouhé,hladké na celém těle až po prsty nohou.Odlišují se dva druhy srsti,krycí srst na hřbetě a srst,která kryje žebra a chrání slabiny.Na končetinách poněkud kratší a na ocase poněkud delší a hedvábnější.

BARVY

Rozdílné,přičemž jednobarevnosti - žlutá,lví barva,červená,černá,vlčí šeď a jelení červeň - se dává přednost.I kombinované barvy jako žíhání,s bílím límcem nebo skvrnité.

CHYBY

1.Lehké: lehce oblá hlava při pohledu z profilu.Chybějící jeden premolár,klešťový skus.Slabý,v pohybu měkký a zvlněný hřbet.Poněkud slabší nadprstí a předloktí.Lehká bázlivost.

2.Těžké (vylučující zadání známky "výborný"): špičatá tlama.Mírný předkus.Ztráta více premolárů nebo špičáků,která nevznikla úrazem.Klesající hřbet.Silná přestavěnost.Slabé nebo křivé postavení končetin.V pohybu velmi volné lokty.Kravský postoj v klidu a v pohybu.Zvlněná,rozcuchaná nebo příliš dlouhá srst.Kupírované uši nebo ocas.Přílišná ektropie nebo entropie.Nevyrovnaná povaha,přehnaná bázlivost nebo agresivita.Slabý,lymfatický vzhled.Ocas nesený položený na hřbetu.

3.Vady vylučující z chovu: hrbatý nos.Jakýkoliv stupeň podkusu.Přehnaný předkus.Nedostatky v pigmentaci nosní houby a sliznic provázené světlým okem.Monorchismus a kryptorchismus.

Poznámka: Všichni psi musí mít dvě viditelně normálně vyvinutá varlata zcela uložená v šourku.